„Zdalnie”– czyli jak? Jak pracują cyfrowi wędrowcy?

„Digital nomads” tak jak pisałam w ostatnim poście to ludzie, którzy porzucają „wygodne” życie, pracę na etat i podróżują zarabiając online. Część z tych osób przemieszcza się z miejsca na miejsce nie zapuszczając korzeni, część decyduje się pozostać w konkretnym miejscu na dłużej, a inni po prostu udają się w częste podróże na pewien okres czasu, po czym wracają do swojego stałego miejsca zamieszkania.

Niezależnie od tego, którym typem osoby jesteś (lub będziesz), ważne jest to, że możesz łączyć swoje pasje z pracą i podróżami, bez konieczności brania „urlopu”, możesz sobie stworzyć warunki takie jakie Ci pasują, bo nie jesteś przywiązany/a do miejsca. Jeśli chcesz podróżować non stop nie przywiązując się do konkretnej lokalizacji – proszę bardzo. Chcesz pracować z domu lub kafejki i po prostu mieć możliwość pracy z dowolnego miejsca? Dlaczego nie. Zawsze chciałeś pomieszkać w Tajlandii i pracować z domku przy plaży? Why not. Połączenie swoich pasji, możliwości doświadczania i podróżowania z możliwością pracy zarobkowej jest kuszące i co najważniejsze – w dzisiejszych czasach realne!

praca-zdalna

„Współczesny nomadyzm to bardzo szerokie zjawisko, głównie skupiające się na tym, że możesz pracować online i zarabiać, skąd tylko chcesz. Zmieniać miejsca i dostosowywać je do siebie. Ważne jest to, że nie musisz być w jednym miejscu na stałe, jesteś wolny i nieskrępowany. Możesz też elastycznie sobie planować i dostosowywać miejsca, w których obecnie się znajdujesz.”
– Marcus Meurer 

OK to wszystko brzmi naprawdę lukrowo, zwłaszcza jeśli w poniedziałkowy poranek czekało Cię przebijanie się przez miasto i korki, by w pocie czoła ze spóźnieniem dotrzeć do biura, znowu wkurzony/a i niewyspany/a. Jednak zapewne zadajesz sobie pytanie – czym do cholery zajmują się tacy ludzie???

Wyróżniłabym typy osób pracujących na trzy sposoby:

  1. Freelancerzy – osoby wykonujący kilka projektów dla różnych firm i nie są związani na stałe z żadną firmą.
  2. Osoby zatrudnione u jednego pracodawcy, ale pracują zdalnie z dowolnego miejsca.
  3. Właścicieli start-upów i przedsiębiorcy.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, w zależności od indywidualnych wartości, preferencji i priorytetów. Przyjrzyjmy się im.

digital-nomad

Freelancerzy

Freelancerzy, czyli tzw. „wolni strzelcy”, alternatywa do pracy na etat. Trend ten staje się coraz bardziej popularny. W Europie w ciągu ostatnich 7 lat (oficjalna) liczba  freelancerów wzrosła o prawie 25%! W dobie Internetu, dostępu do technologii i stałego łącza okazuje się, że część zawodów wcale nie wymaga „siedzenia w biurze”. Projektowanie graficzne, fotografia, webdeveloper, tłumacze, marketingowcy, konsultanci, nawet account managerzy, czy osoby zarządzające projektami (to tylko początek długiej listy) – dla nich i dla ich zleceniodawców liczy się wykonana praca, a nie ilość odbębnionych godzin w biurze.

Do tego wszystkiego dochodzi łatwość znajdowania zleceń. Rozwój technologii, różnych platform online i startupów ułatwia pracodawcy szukanie pracowników, a pracownikom szukanie odpowiednich zleceń. Coraz popularniejsze stają się platformy dla freelancerów tj. Upwork.com,  freelancer.com (19 milionów zarejestrowanych użytkowników!), czy PeoplePerHour.com. Nawet na rodzimym polskim rynku powstało kilka lokalnych platform, np. Freelanceria.pl. Z pewnością o miejscach i aplikacjach, gdzie można poszukiwać zleceń napiszę jeszcze osobny post.

Praca freelancera wiąże się z kilkoma aspektami, które według personalnych preferencji dla jednych mogą być dużymi zaletami, dla innych udręką. Przede wszystkim freelancer przeważnie nie ma określonych godzin pracy. Sam decyduje o tym ile i kiedy pracuje. Liczy się zrealizowanie projektu dla klienta. W momencie uzyskania zlecenia umawia się więc z klientem na konkretne wynagrodzenie za wykonaną pracę. Freelancerzy bardzo często pracują nad kilkoma projektami ‚jednocześnie’ (w zależności od ich pracochłonności) dla różnych klientów. Mogą więc pracować przez 5 dni niemalże non stop, a przez kolejnych 7 dni niemal nic nie robić lub oddawać się prywatnym pasjom :-) Miesięczny dochód freelancera zazwyczaj nie jest stały i zależy od tego, jakie projekty udało mu się zrealizować. Krótko mówiąc jego zarobki są wprost proporcjonalny do ilości wykonanej pracy.

digital-nomad-w-podroz%cc%87y

Osoby zatrudnione u jednego pracodawcy, pracujące zdalnie z dowolnego miejsca.

Tutaj wyróżniłabym dwa rodzaje pracodawców. Pierwsza grupa to ‚standardowe’ firmy z biurami w różnych krajach, które umożliwiają pracę zdalną na poszczególnych stanowiskach. Taka firma funkcjonuje standardowo, zatrudnia dużą część pracowników stacjonarnych, ale współpracuje też z ludźmi, których obecność nie jest wymagana na miejscu. Często wśród bonusów dla pracowników pojawia się właśnie możliwość pracy zdalnej.

Druga grupa pracodawców to firmy, które… nie mają fizycznych biur i zatrudniają ludzi z całego świata tylko i wyłącznie zdalnie. To poniekąd właśnie mój przypadek (choć ja plasuję się gdzieś pomiędzy tym typem a freelancerem). Od paru miesięcy współpracuję z agencją marketingową, która nie posiada stacjonarnych biur i zatrudnia ludzi na różnych kontynentach. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość współtworzenia takiej kultury digital wraz z innymi pracownikami z różnych zakątków świata, ciekawe wyzwania zawodowe i stały dochód.

Przy takim rozwiązaniu podpisujesz umowę o współpracy, dostajesz stałą pensję i pewne przywileje, masz stałe stanowisko i zakres obowiązków ale pracujesz skąd chcesz. W tym przypadku przeważnie jest nieco mniejsza elastyczność czasowa niż w przypadku freelancerów, choć to pewnie zależy od stanowiska. Ale w biurze siedzieć nie musisz, a to oznacza, że kiedy zrobisz swoją pracę to jesteś wolny. Czasami obostrzeniem może być strefa czasowa. Jeżeli Twoja praca wymaga np. kontaktu z klientem w danej strefie czasowej, może być ciężko pracować dla klienta europejskiego z Australii z 9-godzinną różnicą czasową. Jednak firmy zbudowane na zasadzie #WorkAnywhere są też bardzo często mocno elastyczne, więc wszystko jest kwestią negocjacji i szczerej rozmowy.

Właściciele startupów i przedsiębiorcy

Ostatnia grupa to chyba najszerszy temat, którego nie sposób opisać w kilku zdaniach. Jeszcze kilka lat temu „zakładanie firmy” kojarzyło się z wynajęciem biura, zatrudnianiem pracowników, użeraniem się z ogromną ilością papierów i biurokracji. W dzisiejszych czasach z dostępem do technologii i narzędzi online możliwe jest prowadzenie biznesu online bez konieczności „zapuszczania korzeni w jednym miejscu”. Żyjemy w czasach shared-economy, czyli tzw. współdzielonej konsumpcji. Tworzymy usługi, biznesy, startupy sami będąc jednocześnie konsumentem innych technologii i rozwiązań. Jeśli tylko potrafisz przekuć swoją umiejętność w odpowiednią usługę lub produkt i wstrzelić się w niszę rynkową i potrzebę odbiorców – wygrywasz. Możesz rozwijać swój produkt i biznes z dowolnego miejsca, większość startupów to rozwiązania saas (software as a service), czyli usługi online, tak zwane rozwiązania ‚w chmurze’, np. Dropbox, LinkedIn, Outlook, Facebook, Instagram, Google Analytics, Uber, czy Evernote. Jest oczywiście cała masa startupów i przedsiębiorców, którzy otwierają biura i zatrudniają pracowników na miejscu, ale bardzo często specyfika pracy pozwala im na prowadzenie biznesu na odległość i wykorzystywanie różnych technologii do nadzorowania procesu. Bardzo często przedsiębiorcy tworzą niezależne usługi, dzięki czemu współpracują na odległość ze swoim zespołem (np. osoby prowadzące kursy online).

___

Wymienione przeze mnie kategorie to trzy najbardziej popularne ‚style’ pracy zdalnej, jednak każda z osób, która zdecydowała się na taki tryb życia ma swoją historię. Bardzo często te style się mieszają i nie muszą być od siebie odseparowane. Jednego miesiąca możesz prowadzić kilka projektów jako freelancer, po to, aby przez kolejnych parę miesięcy związać się z jedną firmą na stałych zasadach, a po 2 latach stworzyć własny startup. Nikt nie narzuca Ci ograniczeń a Twój rozwój i wybór zależą tylko i wyłącznie od Ciebie. Ta ‚elastyczność’ to właśnie cecha bardzo często wyróżniana i doceniana przez osoby prowadzące taki styl życia. Również motywacje do rozpoczęcia takiego stylu życia bywają rozmaite i czasami są bardzo osobiste, ale to, co często pcha te osoby do takiego stylu życia to potrzeba większej niezależności i wolności, chęć samorozwoju i realizacji własnych pomysłów.

Kto z Was marzy o przejściu na taki styl pracy? A może już tak pracujecie? Podzielcie się własnymi historiami w komentarzach!

Reklamy

Jedna myśl w temacie “„Zdalnie”– czyli jak? Jak pracują cyfrowi wędrowcy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s