10 powodów, dla których ludzie wybierają pracę zdalną

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na zmianę dotychczasowego stylu pracy z tradycyjnej pracy w biurze na pracę w pełni zdalną. Co zyskujemy więc decydując się na taką zmianę?

 

1. Możecie połączyć prace i wakacje

plaza

Praca z domu, z ogrodu, przy stole w kuchni, w łóżku, na kanapie, w kawiarni, w coworkingu, na egzotycznej plaży, w kempingu, w podróży przez Azję… Gdziekolwiek, gdzie możesz połączyć się do Internetu!

Pracując w „tradycyjnej pracy”, zazwyczaj mamy określoną liczbę dni wolnych do wykorzystania, w Polsce to zazwyczaj 20-26 dni. A co jeśli chcemy spędzić więcej czasu w określonym miejscu, poznać Azję od podszewki, poznać życie lokalsów na Bali lub podziwiać codzienne widoki na Islandii? Musimy wziąć bezpłatny urlop na ten czas (o ile to w ogóle byłoby możliwe)?

Pracując zdalnie możecie pracować skąd Wam się tylko zamarzy. Czemu nie połączyć więc pracy z wakacjami pracując z dowolnego miejsca? Gwarantuję, że dzięki temu staniecie się jeszcze bardziej produktywni, gdyż będzie Wam zależało na tym, aby wykonać swoją pracę jak najszybciej, by móc eksplorować nowe miejsce i cieszyć się nim :) Poza tym kto nie marzy o pracy z takiego miejsca?

2. Więcej czasu dla bliskich

czas-z-rodzina%cc%a8

Czy nie byłoby wspaniale mieć kilka extra godzin tygodniowo na dodatkowy czas spędzony z bliskimi? Praca zdalna zazwyczaj jest na tyle elastyczna, że w ciągu dnia możecie zrobić przerwę, aby załatwić jakąś ważną sprawę czy pójść z dzieckiem do lekarza. Nie marnujecie czasu na dojazdy więc macie też dodatkowe extra chwile, które możecie wykorzystać na to, aby pobyć z rodziną. Dodatkowo pracując z domu nie doświadczasz efektu „zmęczenia po powrocie z pracy”, który często objawia się niechęcią do udzielania się towarzysko w tygodniu. Masz wręcz większą ochotę i więcej energii na dodatkowe aktywności poza domem po pracy!

3. Jesteście Paniami/Panami swojego czasu

pani-swojego-czasu

Nie tylko mamy wiec więcej czasu, ale to od nas zależy jak zorganizujesz sobie swoją pracę i czas w ciągu dnia. Zanim podejmiecie się pracy zdalnej warto się do tego przygotować i odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. kiedy jesteście najbardziej produktywni, ile czasu w tygodniu/w ciągu dnia możecie i chcecie spędzać na pracy itp. Praca zdalna to wciąż praca i swoje obowiązki wykonywać musisz. Ale możecie to robić w najbardziej dogodnym dla Was rytmie, tempie i porach. Uwielbiacie poranny trening ale nigdy nie mieliście na to czasu w pośpiechu do biura? Podczas pracy zdalnej poranki mogą wyglądać tak jak chcecie. Lubicie przyrządzać sobie posiłki? Praca zdalna to ułatwi. Lubicie pracować z kawiarni w ulubionej dzielnicy miasta? Proszę bardzo! Ta wolność i możliwość elastyczności to jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie wybierają pracę zdalną.

4. Praca według własnego rytmu

pracujaca

Nie każda praca zdalna na to pozwala, ale wiele z nich daje pewną elastyczność. Oznacza to, że nieważne czy jesteście najbardziej produktywni między 5 a 9 rano, od północy do 4 nad ranem, czy popołudniu i wieczorem – możecie pracować w dowolnych porach. Po prostu praca ma być wykonana i to się liczy. Nie każda praca zdalna daje aż taką dowolność, gdyż czasami musicie być dostępni online o określonych porach, aby omówić z ‚kolegami z pracy’ różne projekty.Jeśli pracujecie bezpośrednio z klientami w Twojej strefie czasowej, jest duża szansa, że będziecie musieli kontaktować się z nimi w ciągu dnia (ich strefy czasowej). W zależności od tego, co wymaga stanowisko i czym się zajmujecie, kwestie elastyczności wyglądają różnie. Warto jednak być świadomym wcześniej czego się spodziewać i nie bać się pytać o to podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

5. Możecie zaoszczędzić pieniądze na przyjemności

wie%cc%a8cej-zarabiaj

Najprawdopodobniej jeśli pracujecie z domu codziennie, wydacie trochę mniej kasy na ubrania :-) Owszem pracując zdalnie wciąż macie prawo wyglądać dobrze chociażby podczas wyjść po pracy (lub podczas służbowych spotkań online w kamerce ;)), ale potrzeby garderobiane zmieniają swój charakter. Nie musicie też wydawać kasy na dojazdy i codzienne obiady (przygotowywanie lunchu w domu jest jednak dużo tańsze niż codzienne jedzenie na mieście. Nawet jeśli od czasu do czasu pracujecie z kawiarni – wyjdziecie na tym dużo lepiej). Nawet jeśli jesteście cyfrowymi wędrowcami pracującym zdalnie z podróży  – czyż nie przyjemniej zaoszczędzić na tych prozaicznych rzeczach, aby móc wydawać pieniądze na przyjemności i eksplorowanie nowych lokalizacji i lokalnej kuchni? Nawet życie jako digital nomad może oznaczać oszczędności – możecie uniknąć dużych miast i osiedlić się gdzieś, gdzie koszt życia jest mniejszy (aktualizacja: polecam tę stronę, która wskazuje koszty życia w różnych częściach świata).

6. Oszczędność czasu

time

Nie spędzacie dwóch godzin dziennie na dojazd do pracy, nie tkwisz w korkach. To napraaawdę dużo. Gdy mieszkałam w Krakowie i pracowałam w biurze, zwykle schodziło mi na dojazd około 45 minut w jedną stronę z dojściem. Czasami zepsuty tramwaj, przesiadka pomiędzy tramwajami i robiły się 2 godziny dziennie. Zwykle pracowałam 1 dzień w tygodniu zdalnie, a więc w podróżach do biura spędzałam 8 godzin tygodniowo. Zyskałam wiec cały dodatkowy dzień dla siebie!

7. Lepsze zarobki

zarobki-w-roz%cc%87nych-walutach

Jeśli mieszkacie gdzieś, gdzie koszt życia jest niższy a pracujecie dla firmy zlokalizowanej w miejscu z wyższymi płacami, jest szansa, że Wasza wypłata będzie opierała się na standardach płacowych opartych na lokalizacji tej firmy.  W takiej sytuacji możecie mieszkać nawet w totalnej dziczy a zarabiać tyle, ile ludzie w Nowym Jorku. Niektóre firmy skalują jednak zarobki w zależności od tego, gdzie mieszkasz i jaki jest średni koszt życia.

8. Jesteś efektywniejsza/y

pani-efektywna

To może wywołać zaskoczenie, ale spotkania na Skype czy Google Hangouts or Skype zawsze wydają się bardziej skupione na projekcie i prowadzone efektywniej, niż te prowadzone na żywo. Stajecie się też efektywniejsi bo macie określone oczekiwania i zadania do wykonania i to one się liczą a nie fakt siedzenia w pracy. Plus – mały sekret pracy zdalnejmożecie uprawiać multitasking podczas takich spotkań, zwłaszcza, gdy Waszej pracy nie dotyczy całe spotkanie. ;)

9. Nie brakuje Wam dni na L4

cloud

Na początku może się to wydawać minusem, ale gdy przyjrzeć się temu bliżej, argument ten zyskuje na wartości! Zdarzyło Wam się kiedyś wziąć dzień urlopu lub L4 z powodu chandry, złego nastroju lub złego samopoczucia? Ile razy mieliście na to ochotę, aby zostać dłużej w łóżku w bury zimowy poranek? Ile razy byliście lekko przeziębieni i czuliście, że zanim się ubierzecie, wyszykujecie i dotrzecie do biura będziecie padnięci? A może dziecko zachorowało i musieliście zostać w domu, żeby się nim zająć? No właśnie.

Pracując w firmie zatrudniającej zdalnie, zazwyczaj macie określoną liczbę dni chorobowych, ale prawda jest taka, że bardzo często nie musicie ich wykorzystywać. Lekkie przeziębienie spokojnie pozwala Wam na pracę z domu nawet w piżamie (koc, herbata i laptop), podczas gdy siedzenie w biurze w takim stane byłoby dużo bardziej wyczerpujące. Nie ma potrzeby też, by całkowicie zmieniać rytm dnia kiedy musicie zaopiekować się dzieckiem.

10. Robicie więcej w krótszym czasie

to-do

Może się to wydawać niewiarygodne, ale to prawda. W biurze i tak jesteście zobligowani do spędzenia tych 8 godzin i nawet jeśli wykonacie swoją pracę wcześniej, w większości przypadków musicie „odsiedzieć” do wyjścia. Pracując zdalnie po prostu get your job done. Jak wykonacie swoją pracę to Wasz czas jest dla Ciebie i możesz z nim zrobić cokolwiek chcesz. Dlaczego podkreślam często, że ludzie pracujący zdalnie szybko uczą się produktywności, gdyż perspektywa większej ilości czasu wolnego jest motywująca. Brak ploteczek i niepotrzebnych rozpraszaczy charakterystycznych dla pracy w biurze to dodatkowy plus (miłośnicy ploteczek mogą je sobie odbić po pracy na kawie ze znajomymi).

Można do tego podejść na dwa sposoby – wciąż pracować 8 godzin i zrobić o wiele więcej niż zrobiłoby się siedząc w biurze LUB pracować mniejszą ilość godzin wykonując „standardową” ilość pracy. W praktyce zazwyczaj jest to elastyczne i zależy od ilości pracy, pracodawcy zatrudniający zdalnie w większości przypadków patrzą jednak na efekty, a nie na ilość godzin. Nagle okazuje się zaskakujące jak dużo można zrobić podczas 8 godzin pracy zdalnej!

___

Jest wiele innych sposobów, aby dopasować pracę do swojego stylu życia.  Dużym plusem jest to, że w większości przypadków praca zdalna jest wystarczająco elastyczna, aby móc dopasować ją do naszych oczekiwań zamiast ciągle dopasowywać życie do pracy (co jest częstym zjawiskiem w przypadku standardowej pracy stacjonarnej).

Reklamy

6 myśli w temacie “10 powodów, dla których ludzie wybierają pracę zdalną

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s