Czy praca zdalna jest dla Ciebie?

Być może wizja pracy zdalnej brzmi jak marzenie, ale czy w praktyce jest to opcja dla Ciebie? Czy elastyczny tryb pracy przyniesie Ci satysfakcję i oczekiwane efekty? Jest wiele różnych typów pracy zdalnej. Prawdopodobnie każda osoba pracująca w ten sposób działa i pracuje na nieco innych zasadach. ALE istnieje kilka wspólnych cech, których posiadanie (lub wypracowanie) znacznie ułatwi Ci taki tryb pracy.

Po moim ostatnim wpisie o 10 powodach, dla których ludzie wybierają pracę zdalną  przeczytałam sugestię, że można by napisać kontynuację na temat minusów, czy raczej wyzwań i predyspozycji związanych z takim trybem życia. W pełni się z tym zgadzam, bo jak wszystko inne praca zdalna też ma dwie strony medalu! Mimo, że dla osób z zewnątrz taki styl życia może się wydawać błogi i usłany różami – tak naprawdę wymaga sporo samodyscypliny, motywacji i aktywnego działania.

To nie jest tak, że musisz mieć cechy, o których wspominam poniżej opanowane do perfekcji bo bez nich nie masz co marzyć o pracy zdalnej. NIE. Wszystko jest do wypracowania i nauczenia się, jedyne co potrzeba to silna wola i cel. Poniższe pytania pomogą Ci przygotować się do zmiany stylu życia, po to, aby być produktywnym i efektywnym w swojej pracy, a jednocześnie nie spędzać w niej 24 godzin na dobę. I choć dla niektórych słowa „produktywność”, „motywacja” i „efektywność” mogą brzmieć nieco górnolotnie i „couchingowo”, jestem pewna, że każda osoba pracująca zdalnie potwierdzi, że mają one kluczowe znaczenie.

Świetną rzeczą związaną z tymi cechami jest to, że mamy do dyspozycji mnóstwo narzędzi, które pomagają nam w produktywności, organizacji pracy itp. (o tym innym razem).

Oto pytania, które warto sobie zadać przed przejściem na tryb pracy zdalnej:

CZY JESTEM ZDYSCYPLINOWANY?

Gdy pracujesz zdalnie, nie masz bezpośrednio nad sobą szefa, który sprawdza czy faktycznie wykonujesz swoją pracę (nie twierdzę, że tak jest w każdej pracy biurowej, ale w większości ta kontrola jednak jest). Nie masz też zegara, który wybija gdy przychodzisz do biura i zaczynasz swoją pracę, a także gdy ją kończysz. Pracując zdalnie musisz sam być zmotywowany, aby codziennie wykonywać zaplanowaną pracę. Sam jesteś sobie szefem, a wiec sam musisz znaleźć swoje sposoby na motywacje!

organizacja

CZY JESTEM ZORGANIZOWANĄ OSOBĄ?

Każdy ma swój system organizacji pracy. Jeśli Twoją metodą jest „chaos”, ale odnajdujesz się w tym – czemu nie! Jeśli jednak nie masz żadnego pomysłu na to, jak zorganizować swoją pracę i zadania, prędzej czy później zorientujesz się, że toniesz w zadaniach i nie wiesz w co najpierw włożyć ręce. Jeszcze raz – jeśli według Ciebie nie jesteś zbyt zorganizowaną osobą, nie oznacza to, że nie nadajesz się do pracy zdalnej, ale że lepiej dla Ciebie, jeśli za wczasu zastanowisz się nad tym, jak zorganizujesz sobie projekty, nad którymi pracujesz i zadania. Na szczęście jest na to wiele sposobów i pomocnych narzędzi, o czym będę jeszcze pisać.

CZY POTRAFIĘ ZARZĄDZAĆ SWOIM CZASEM?

Pracując z domu bardzo łatwo rozproszyć się każdą pierdołą, czy też dać się ponieść pokusie „oderwania na chwilę” i robienia wielu innych rzeczy w tzw. międzyczasie. Jesteś osobą, która często uprawia „multitasking”, czyli wykonuje kilka zadań jednocześnie? Są różne teorie na temat tego, czy to właściwie wada czy zaleta i czy efektywny multitasking jest w ogóle możliwy. Sama często walczę z różnymi „rozpraszaczami” i chęcią robienia 10 rzeczy jednocześnie. Jeśli przez jakiś czas praktykujesz taki system, możliwie, że w pewnym momencie złapiesz się na tym, że pod koniec dnia zrobiłeś „po trochu”  z każdej z zaplanowanych rzeczy, ale żadnego zadania, które miałeś w planie nie skończyłeś w całości. Z „motywująco” robi się ‚frustrująco”. W rezultacie nim się nie obejrzysz, wybije godzina 21, a Ty wciąż będziesz tonąć w pracy. A przecież miało być tak pięknie!

CZY POTRAFIĘ WYZNACZYĆ (SOBIE I INNYM) GRANICĘ?

Wiele osób pracujących zdalnie zmaga się z tym (w tym ja). Dobrze jest sobie wyznaczyć granicę czasową, po której przekroczeniu masz czas tylko dla siebie. Może być ona związana też z godzinami, w których czujesz, że jesteś najbardziej i najmniej produktywny i odpowiednio je dopasować. Warto wyznaczyć sobie taką „godzinę max”, np. 18, po której przekroczeniu zamykasz komputer lub wszelkie rzeczy związane z pracą i (jeśli pracujesz z domu) wychodzisz na spacer, na zakupy, na siłownię, spotkanie ze znajomymi. Tak jakbyś wychodził z biura. Wiem, łatwo powiedzieć, a trudniej zrealizować kiedy gonią Cię deadline’y, tona pracy, piszą do Ciebie klienci lub koledzy z pracy z innych stref czasowych. Ale tylko dzięki asertywności i wyznaczaniu własnych granic i nauce tego nie utoniesz i będziesz szczęśliwą osobą pracującą na własnych warunkach. W przeciwnym razie szybko możesz poczuć frustrację, z tego, że „na własnym” oznacza pracę 24 h na dobę, a nie to było Twoim celem.

praca i podróże

CO JEST MOJĄ NAJWIĘKSZĄ MOTYWACJĄ DO ZMIANY?

Na to pytanie naprawdę warto sobie odpowiedzieć. Każda z osób, która decyduje się na zmianę ze standardowego stylu pracy w biurze na pracę zdalną kieruje się innymi motywacjami, często też bardzo osobistymi sytuacjami i powodami. Zadaj sobie pytanie – dlaczego chcę zmiany? Co nie pasuje mi w mojej dotychczasowej sytuacji i czego oczekuję od nowego stylu życia? Może chcesz więcej podróżować albo znaleźć czas na pasje? Warto powód, który Cię do tego pchnął mieć w swojej głowie (albo napisać na kartce i przyczepić w widocznym miejscu), by w późniejszym etapie kiedy już dokonamy zmiany nie dojść do punktu, w którym zapytamy samych siebie „po co mi to było?”. Ta motywacja pozwoli Ci też być mocno zdyscyplinowanym i efektywniejszym w pracy, którą wykonujesz.

____

Nieważne czy pracujesz zdalnie dla konkretnej firmy, czy prowadzisz swój biznes, powyższe pytania pojawiają się w życiu każdej osoby pracującej zdalnie. Podsumowanie? – Zanim zdecydujesz się na określony tryb pracy, spróbuj znaleźć własne znaczenie słowa praca „zdalna”, które najlepiej pasuje do Ciebie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s