Jak wygląda rozmowa o pracę zdalną?

Niektóre osoby pracujące z domu nie mają potrzeby szukania pracy zdalnej, np. dlatego, że prowadzą swój biznes online lub wykonują pracę freelancera. Inni jednak decydują się na pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin dla jednej firmy. Ma to swoje zalety, m.in. możliwość zainwestowania czasu i uwagi na jeden konkretny projekt, czy stała pensja. W jednym z ostatnich postów sugerowałam źródła, w których można szukać pracy zdalnej. Dzisiaj jednak chcę skupić się na momencie, gdy firma, na której ofertę odpowiedzieliśmy zdecyduje się zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Jak przygotować się do takiej rozmowy i czym różni się od tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej?

 1. Dobre łącze internetowe

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko w 100% zdalne (zwłaszcza dla firmy, która funkcjonuje w pełni zdalnie i nie ma biur) – odbędzie się najprawdopodobniej online. Albo dostaniesz linka do platformy online typu GoToMeeting, albo będziecie się łączyć po prostu przez Skype. Dlatego ważne jest, aby na moment spotkania zapewnić sobie dobre i pewne łącze internetowe (nie wspominając o tym, że jest to MUST HAVE do samej pracy zdalnej).

2. Czas

Upewnij się, że w czasie, w którym będziesz przeprowadzać rozmowę, nikt nie będzie Ci przeszkadzał, domownicy nie wtargną do pomieszczenia, w którym będziesz rozmawiać lub nie będą robić za hałaśliwe tło. Wycisz telefon i zarezerwuj sobie przynajmniej półtorej godziny na rozmowę.

3. Przygotowanie

Ta wskazówka jest dość uniwersalna dla jakiejkolwiek rozmowy kwalifikacyjnej, nie tylko online. Przyjrzyj się dokładnie stronie internetowej potencjalnego pracodawcy. Przejrzyj zakładki związane z usługami, upewnij się, że rozumiesz produkty i usługi, które oferuje firma, a także swoją przyszłą rolę w tym kontekście. Zapoznaj się z tym, jakie projekty ostatnio zrealizowała firma. Przejrzyj wpisy na blogu firmowym i kanały social media. Być może na blogu znajdziesz wpisy pracowników firmy, którzy dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami, jak np. w Buffer czy Wings4U? Zobacz o czym piszą, jak wygląda ich komunikacja, jakim stylem się posługują. Jeśli firma wydała e-booka na jakiś temat – pobierz go. Może to będzie też pretekst do rozmowy. Znajomość materiałów i kontekstu jest zawsze mile odbierane i sprawisz wrażenie, że zależy Ci nie tylko na jakiejkolwiek pracy zdalnej, ale pracy zdalnej w tej właśnie firmie.

Sekrecik marketingowca: Jako osoba zajmująca się marketingiem online i grzebiąca w bebeszkach systemów CRM wiem, że firmy posiadające system CRM są w stanie bardzo dokładnie sprawdzić CO na ich stronie przeglądała osoba, która pobrała np. e-booka lub zapisała się na webinar. Jeśli firma ma rozwinięty marketing, będą mogli przeanalizować Twoje aktywności na stronie i zobaczą, że interesowałeś się przed rozmową wieloma tematami związanymi z firmą!

4. Oferta pracy vs CV

Przeczytaj dokładnie ofertę pracy, na którą odpowiedziałeś, najlepiej wydrukuj ją sobie i miej przed sobą (to duży plus rozmów przez Skype – możesz mieć przed sobą cokolwiek chcesz ;) W kamerze widać głównie Twoją twarz, a nie to co masz przed czy obok siebie). Zaznacz punkty, do których chciałbyś nawiązać w rozmowie mówiąc o swoim poprzednim doświadczeniu. Zrób notatki dotyczące tego, co chcesz podkreślić i wspomnieć. Nie chodzi o to, by w trakcie rozmowy czytać z notatek, ale warto mieć pod ręką słowa kluczowe, które pomogą Ci zapamiętać wszystko to, co warto powiedzieć i co może być istotne dla stanowiska, o które aplikujesz.

5. Praca zdalna

Masz doświadczenie w pracy zdalnej? Pracowałeś jako freelancer przez pewien okres czasu? Możesz zostać o to zapytany. Kilku rekruterów firm zdalnych powiedziało mi, że wiele ludzi myśli, że praca zdalna jest dla nich, a w praktyce okazuje się, że nie radzą sobie w tym systemie pracy. Niezależnie od tego, czy masz takie doświadczenie już za sobą, przygotuj się na kilka pytań z tym związanych, m.in.

‚Dlaczego chcesz pracować zdalnie?’,
‚Dlaczego zdecydowałeś się na pracę z  domu?’,
‚Czy nie brakuje Ci kontaktu z ludźmi gdy pracujesz zdalnie?’
‚Jak organizujesz sobie swój czas pracy nie mając współpracowników i szefa obok siebie?’,
‚Jak organizujesz swoje zadania pracując zdalnie? Z jakich narzędzi korzystasz?’
‚Jak priorytetyzujesz swoje zadania?’
‚Jaki masz rytm dnia?’

Możesz zostać spytany o kilka rzeczy związanych z pracą zdalną, które będą charakterystyczne dla stanowiska, o które aplikujesz. Jeśli np. aplikujesz o stanowisko managerskie, w którym zarządzasz pracą innych osób, zapewne zostaniesz spytany o Twoje sposoby w komunikacji z innymi współpracownikami (zdalnie), o to jak zarządzasz zespołem, ich czasem i zadaniami podczas gdy nie masz ich na oku 8h dziennie, jak by to było w klasycznej pracy biurowej.

6. Wynagrodzenie

Przygotuj się na pytanie o wymagania finansowe. W niektórych ogłoszeniach podane są oferowane widełki. Często jednak niestety ich nie ma. W zależności od tego czy aplikujesz do firmy polskiej czy zagranicznej, rozbieżność płacowa może być spora. Niektóre firmy otwarcie piszą o tym, jak wynagradzają swoich pracowników. Warto zrobić research w tym zakresie.

7. Pasje

Nie bój się wspominać o swoich zainteresowaniach i pasji. Osoby zatrudniające zdalnych pracowników bardzo często z powodu chęci samorozwoju i własnych pasji prowadzą taki, a nie inny tryb życia i pracy. Takich też ludzi szukają do swoich zespołów. Nie bój się wspomnieć, że praca zdalna pozwoli Ci realizować pasję, znaleźć czas na poranny sport, czy też na rodzinę. Szczere, otwarte i przyjazne podejście jest ważne podczas  takiej rozmowy.

8. Sprawdź z kim rozmawiasz

Nieco inaczej będzie wyglądała rozmowa z osobą ze startupu, który zatrudnia pracowników 100% zdalnie (możemy pozwolić sobie na swobodę wypowiedzi i spodziewać się luźniejszego tonu rozmowy), a inaczej może wyglądać (choć nie musi) rozmowa z wysoko postawionym managerem korporacji, która zatrudnia w większości stacjonarnie, a pracownicy zdalni to wyjątek. Warto dowiedzieć się wcześniej z kim będzie prowadzona rozmowa i sprawdzić profile tych osób na LinkedIn. Wiedząc z kim rozmawiamy możemy nawiązać do wspólnych doświadczeń, zainteresowań lub po prostu lepiej przygotować się pod kątem tematów, które mogą być istotne dla rekrutującej osoby.

9. Zrób listę pytań

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko pytania od pracodawcy, ale również Twoje pytania o firmę. Przygotuj sobie listę pytań i bądź asertywny. Zazwyczaj na rozmowie kwalifikacyjnej w pewnym momencie pada pytanie „Czy masz jakieś pytania do nas?”. Uważam, że ogromnym błędem jest odpowiedź „Nie.” Pytaj, pytaj, pytaj. Tym bardziej jeśli aplikujesz o pracę zdalną, warto być świadomym kilku rzeczy, które wpłyną na Twój codzienny rytm.

Przygotowałam w tym celu checklistę rzeczy, o które warto spytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę zdalną. Można ją sobie wydrukować na taką rozmowę i mieć przed sobą :) Wersja pdf do druku znajduje się tutaj: 17 pytan.

 

Powodzenia!

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jak wygląda rozmowa o pracę zdalną?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s