Praca zdalna a samotność

Często osoby pracujące stacjonarnie (czyli chodzący codziennie do biura) pytają mnie, czy nie brakuje mi towarzyskiego aspektu podczas pracy zdalnej. Towarzystwo, dzielenie pokoju z innymi współpracownikami, burza mózgów nad projektem, ploteczki w kuchni, wspólne wychodzenie na lunch. Czy mi tego brakuje? Szczerze mówiąc rzadko. Wręcz cenię sobie to, że moja wartość jako pracownika nie jest oceniana przez pryzmat tego, ile godzin przesiedzę w biurze, czy z kim chodzę na lunch i komu się podlizuję, ale przez widoczne rezultaty. Może to brzmi trochę gorzko i zapewne nie zawsze tak to wygląda (choć nie czarujmy się – często).

Zanim zaczęłam pracę zdalną pracowałam w agencjach interaktywnych i branży IT stacjonarnie. Poza pojedynczymi przypadkami pracowałam z ciekawymi ludźmi, od których wiele się uczyłam. I wciąż pracuję z ciekawymi ludźmi, od których wiele się uczę. Tyle, że zdalnie. Praca zdalna daje mi w zamian tyle rzeczy, że nawet jeśli zatęskniłabym za „biurowym życiem towarzyskim”, po chwili odczułabym ulgę, że zamiast tego mam wszystkie inne aspekty, na których mi zależało.

Być może pomaga w tym nieco introwertyczna natura lub fakt, że mimo pracy zdalnej wciąż mam kontakt z ludźmi – i to ludźmi z całego świata, których kilka razy w tygodniu „widuję” w trakcie telekonferencji. Wciąż mam więc poczucie budowania zespołu i współpracy, mimo, że nie chodzę do biura i pracuję skąd chcę.

Rozmawiając jednak z innymi freelancerami odkryłam, że w większości z nich pojawia się w pewnym momencie tęsknota za towarzystwem w pracy. Zastanawiałam się, co może pomóc osobom, które takową tęsknotę jednak poczują i przeanalizowałam też na co ja sama stawiam większy nacisk od kiedy pracuję zdalnie.

Przyszło mi na myśl kilka rzeczy: 

 1. Rozwijanie kultury wychodzenia po pracy

  Pamiętasz, gdy pracując w biurze wracałeś styrany do domu i nie miałeś ochoty już nigdzie się ruszać wieczorem? Może nawet zdarzyło Ci się odwołać spotkanie ze znajomymi, bo po całym dniu pracy nie miałeś energii na wychodzenie? Pracując zdalnie nie zaznasz tego uczucia i będziesz chętniej wychodzić po pracy. W końcu jeśli pracujesz z domu, to moment oderwania się od biurka i wyjścia na zewnątrz może dać Ci to znane uczucie „17:00”, kiedy miałeś w zwyczaju zamykać sprawy biurowe i wracać do domu. Masz więc więcej czasu dla bliskich, rodziny i znajomych. Pracując z domu warto więc zadbać o regularne wyjścia wieczorne, spotykanie się z ludźmi na mieście, wyjścia do kina, galerii etc.

 2. Wirtualne spotkania ze współpracownikami

  Niezależnie od tego czym się zajmujesz, najprawdopodobniej prędzej czy później będziesz współpracował z innymi ludźmi. Warto ustalić sobie regularne spotkania, podczas których będziecie wzajemnie informować się o procesie powstawania projektu, ewentualnych problemach itp. W mojej pracy, w której wszyscy pracownicy są zatrudnieni w 100% zdalnie organizowane są np. codzienne spotkania zwane Daily Huddles, które odbywają się o 10 rano i trwają około 10-15 minut. To świetna okazja, aby podzielić się priorytetami na dany dzień, ale też często okazja do poruszenia tematów nie związanych z pracą, czyli ekwiwalent ‚porannej kawy w biurze’.

 3. Praca z kawiarni

  Pracując zdalnie możesz pracować skądkolwiek, gdzie masz dostęp do dobrego łącza internetowego. To największa moc takiej formy pracy. Oznacza to, że nie musisz codziennie pracować z domu. Znajdź sobie kilka przyjemnych kafejek z dobrym jedzeniem, dzięki czemu będziesz pracować wśród ludzi. Być może pozwoli Ci to też lepiej skupić się na wykonywanej pracy, gdyż nie będziesz miał wokół siebie rozpraszaczy takich jak różne zajęcia domowe.

 4. Praca z miejsc coworkingowych

  Jeśli jesteś typowym digital nomad, pracujesz w podróży i chciałbyś poznać nowych ludzi, świetną okazją do tego jest odwiedzenie najbliższych miejsc coworkingowych i popracowanie z nich. Nie tylko możesz poznać ciekawych ludzi do rozmów, ale być może poznasz osoby, które zajmują się czymś pokrewnym, a nawet potencjalnych współpracowników!

 5. Nacisk na zainteresowania

  Pracując zdalnie dobrze jest rozwinąć swoje zainteresowania, zwłaszcza takie, które związane są z interakcjami z innymi. Pracując z domu nie ruszasz się za dużo, może więc dobrze byłoby postawić na sport? Może udałoby Ci się namówić przyjaciół na wspólną i regularną aktywność fizyczną po godzinach pracy? Dzięki temu uzyskasz (lub utrzymasz) dobrą formą, a przy okazji nie będziesz czuć się samotnie. Bieganie, joga? Może masz ochotę uczyć się nowego języka (co też może przydać się do pracy zdalnej)? Zamiast kursu online, zapisz się na do najbliższej szkoły językowej w Twoim mieście, poznaj ludzi w grupie.

 6. Kontakt z innymi freelancerami

  Jeśli pracujesz w firmie, która zatrudnia zdalnie, zaproponuj online’owe meetingi „out of office” na Skype, podczas których będziecie mogli pogadać o rzeczach nie związanych z pracy, wymienić się kulturowymi ciekawostkami etc. Jeśli pracujesz indywidualnie, spróbuj nawiązać kontakt z innymi freelancerami, chociażby w celu wymiany doświadczeń.

_____

A jak to jest z Wami? Jesteście freelancerami? Czujecie się nieco samotnie, brakuje Wam towarzystwa czy radzicie sobie z tym? Macie swoje metody na radzenie sobie z tym, o których nie wspomniałam? Podzielcie się nimi w komentarzach poniżej!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s